UPOZORNĚNÍ: Po dobu platnosti vládních omezení pohybu do 3.11. budeme objednané zboží pouze zasílat. Poštovné je zdarma. Osobní odběry ihned po ukončení omezení.
Mincovna

vybavení pražské mincovny budí pozornost odborníků

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 30. SRPNA 2012

Spičkové pracoviště pro kalení ocelových razidel při vysoké teplotě v prostředí vakua instalované ve výzkumném a vývojovém středisku Pražské mincovny patří k nejmodernějším v Evropě.

Plně automatizovaný, počítačem řízený komplex zařízení je ve své kategorii naprosto unikátní. Pro Pražskou mincovnu jej jako první systém svého druhu navrhla a vyvinula společnost High technology systems z italského Milána.

Pracoviště vakuového kalení bylo instalováno a uvedeno do ověřovacího provozu v lednu 2012. Na hladký průběh zkušeního provozu dohlížel manager společnosti HTS pan Emilio Brugola.

Se zkušenostmi z provozu vakové pece nejmodernější konstrukce se seznámili během návštěvy Pražské mincovny i zástupci světoznámé zbrojovky I.W.I. a další odborníci sledující moderní trendy v strojírenství.

Počítačem řízené vakuového kalení mincovních razidel patří k technicky nejpokročilejšímu postupu jejich tvrzení. Vakuové kalení získává v průběhu posledních let neustále vyšší význam a patří neodlučně díky svému vysokému technickému standardu k “jakostnímu kalení”. Mimo toho je vakuové kalení ekologické, čisté a díky moderním řídícím jednotkám také hospodárné. Vzhledem k rozměrovým změnám a deformacím neexistuje žádný srovnatelný postup.

Vakuové kalení je ohřev zpracovávaných dílů ve plynotěsném zařízení, přičemž odsátím vzduchu dosáhneme vakua řádově 5-2 mbar. Poté je vsázka postupně v několika krocích ohřívána až na kalící teplotu. Ohřev zajišťují grafitové tyče. Chlazení dílů probíhá vháněním plynného dusíku až o tlaku 6 bar.

Při každém ohřevu reaguje kyslík s povrchem součásti (oxidace). Tato reakce je tím silnější, čím je teplota vyšší. Při adekvátně dlouhé prodlevě na vyšší teplotě dochází k tvorbě okují (od cca. 600°C) a k částečnému nebo úplnému oduhličení povrchu (od cca. 780°C). Takto vzniklá vrstva se dá odstranit pouze mechanicky. Z tohoto důvodu je při každém ohřevu od cca 400 °C nutná ochranná atmosféra. Ve většině případů stačí jako ochranný plyn dusík. Při vyšších teplotách, které se většinou ve vakuových pecích vyskytují (obvyklá kalící teplota 850 °C – 1200 °C), skýtá vakuum podstatně lepší ochranu před oduhličením. I při kalících teplotách okolo 1300 °C jsou součásti po kalení kovově lesklé.
Pražská mincovna (PM) je nejmladší evropská mincovna. Zaměřuje se na ražbu mincí a uměleckých medailonů špičkové kvality z drahých kovů, především pak z ryzího zlata a stříbra. PM působí v České republice a na Slovensku. Její produkce, která se setkala s mimořádně pozitivním ohlasem na světových výstavách v Berlíně a v Singapuru, míří do řady evropských i mimoevropských zemí. Ražby pražské mincovny lze zakoupit v podnikových prodejnách a na e-shopu www.Zlate-Mince.cz  

www.prazska-mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2011-2020 Pražská mincovna a.s.