DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU
Povodně v Praze Numismatická vzpomínka na velkou vodu před více než sto lety
Letošní povodně v Čechách, kdy v prvních červnových dnech vystoupily z břehů prakticky všechny velké české řeky se svými přítoky, vyvolaly nejen vzpomínky na katastrofální průběh povodně v roce 2002, ale i na řadu dalších ničivých záplav.
Letošní povodně v Čechách, kdy v prvních červnových dnech vystoupily z břehů prakticky všechny velké české řeky se svými přítoky1 a zejména hrozba rozsáhlých záplav v Praze a na dolním toku Labe, vyvolaly nejen vzpomínky na katastrofální průběh povodně v roce 2002, ale i na řadu dalších ničivých záplav.
ZPovodně jsou na českém území zaznamenány od začátku 12. století. Podle záznamů se extrémní povodně vyskytly v Čechách v letech 1118 (září), 1180 (?), 1272 (březen), 1342 (leden a únor), 1359 (září), 1432 (březen a červenec), 1481 (červen), 1496 (leden), 1501 (srpen), 1598 (březen a srpen), 1784 (únor), 1845 (březen), 1862 (únor), 1872 (květen), 1890 (září), 1940 (únor), 2002 (srpen). V roce 1342 strhla voda v Praze kamenný Juditin most postavený ve druhé polovině 12. století, roku 1359 zničila provizorní dřevěný most a vážně poškodila rozestavěný nový kamenný.2 V letech 1496 a 1784 poškodila Karlův most, nejhůře ovšem roku 1890.
Před rokem 2002 byla největší letní povodeň způsobená pouze srážkami právě v září 1890.3 Silně pršelo celé jaro a léto nebylo výjimkou. „Hospodáři léta tak mokrého nepamatují,“ psalo se v knize Povodeň v Čechách roku 1890. „Nebesa chrlila napořád spousty vod, silnice a železnice tu a tam stávaly se nesjízdnými, mnohé hráze železniční protrhány a jízda zastavena.“ Koncem léta se hnala na Prahu povodňová vlna. 3. září 1890 okolo čtvrté hodiny ranní se nad Prahou rozlehly poplašné výstřely z děla a oznámily, že nastává povodeň - jedna z historicky největších záplav ve městě, při které byl po sto letech znovu pobořen Karlův most. Vltava v Praze kulminovala 4. září mezi 20. a 22. hodinou večer s průtokem 3975 m3/s.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2013
Více o RSS informačních kanálech
Náš RSS informační servis Vám umožní získat aktuální informace přímo do Vašeho počítače stejně snadno jako pomocí elektronických zpráv.
www.Zlate-Mince.cz - Numismatika ? Investování ? Zábava !
K využití RSS služby budete potřebovat čtečku RSS zpráv.
Pokud používáte program Internet Explorer starší verze, musíte si čtečku RSS zpráv stáhnout a nainstalovat. Bezplatné čtečky RSS zpráv naleznete běžně na internetu.
Pokud používáte některý z alternativních prohlížečů (Firefox, Maxthon, Opera, Flock) je čtečka RSS zpráv již jejich součástí.
Adresa zpráv, tzv. feedu je http://www.Zlate-Mince.cz/Numismatika.xml Pokud chcete dostávat všechny nové zprávy přímo do svého počítače, zadejte a uložte tuto adresu do Vaší RSS čtečky.
RSS informační servis ale můžete sledovat i bez zmíněné čtečky na internetové adrese www.Zlate-Mince.cz/RSS - klikněte zde Klasický Zpravodaj na e-mail nebo RSS informační servis ?
RSS informační servis poskytuje aktuální informace všem kteří sledují vývoj na trhu s investičním zlatem a numismatikou. Krátké textové zprávy jsou zde publikovány i několikrát denně, okamžitě po vzniku události. RSS informační servis je vhodný nejen pro novináře ale taky pro zákazníky kteří chtějí mít nové informace takříkajíc z první ruky, dříve než ostatní.
Informační zpravodaj na e-mail budeme i nadále rozesílat zákazníkům pouze 2x do měsíce. Na rozdíl od všeobecného přehledu informací zajišťovaného informačním servisem RSS bude informační zpravodaj zasílaný e-mailem i nadále zaměřený především na představení nových titulů v nabídce našeho e-shopu.
Co je to RSS kanál
RSS je moderní komunikační formát určených pro čtení novinek a aktualizovaných informací na webových stránkách. RSS najdete na stránkách nejčastěji ukryté pod stejnojmennou zkratkou, někdy také jako „RSS feed“ nebo „zdroj RSS“, „kanál RSS“, „RSS Channel“, „informační RSS kanál“ . Často se bude schovávat pod oranžovou ikonkou se třemi obloučky symbolizující vysílání aktuálních zpráv přímo do počítače odběratele RSS kanálu.
Internetové prohlížeče pomocí RSS samy kontrolují, zda se na vašich oblíbených stránkách neobjevila nějaká novinka, a pokud ano, zobrazí ji přímo na vašem počítači.
Víte, že :
informační RSS kanál můžete prohlížet i pomocí oblíbené služby Google ?
RSS zpravodajství z numismatiky pro Vás připravují :
Pavel Trtík
Ing. Jaroslav Tomanec
Michal Mikulenka
Ota Hošek
Jakub Tydlačka
Romana Polášková
Ladislava Tovaryšová
Chcete i Vy publikovat své příspěvky na největším českém a slovenském portále věnovaném investičním zlatu a numismatice ? Napište nám.