UPOZORNĚNÍ: Prodejny otevřeny do 28.3. | Během svátků máme až do 2.4. zavřeno. Více na otevírací doba.
Mincovna

Asamat Baltaev


Asamat Baltaev


(28. 11. 1991)

Je považován za jednoho nejtalentovanějších medailérů mladé generace. Ve svých třiadvaceti letech už má za sebou řadu realizací, včetně mince pro Českou národní banku. Asamat Baltaev pochází z Čuvašské (Suvarské) republiky, která je součástí Ruské federace. Do České republiky přijel studovat na popud svého otce, významného rytce, který kdysi pobýval v Turnově a v Praze. Asamat nejprve vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou a Vyšší odbornou školu v Turnově, potom absolvoval Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou. V Turnově se věnoval rytectví, v Jablonci už se specializoval přímo na medaili. Jeho první realizací byla medaile Hrad Rabí (ČM), prvním dílem pro Pražskou mincovnu byla sada medailonů Svoboda, Rovnost, Bratrství. V České republice, kde našel spoustu přátel i uměleckých vzorů, by chtěl ještě zůstat a dál se zdokonalovat ve svém řemesle. Asamat Baltaev se zajímá o práce významných českých výtvarníků, k nimž patří zejména jeho učitelé z Trutnova a Jablonce. Ve velké úctě pak má dílo a odkaz legendárního Jiřího Harcuby, s nímž měl možnost se potkávat.
 

     

INTERVIEW
Kdy a proč jste poprvé zavítal do České republiky?
Poprvé jsem přijel v roce 2007 na přijímací zkoušky, které se konaly v prosinci. Ty jsem udělal a pak nastoupil ke studiu. Do Česka jsem se dostal vlastně díky rodičům. Táta před šestadvaceti lety pobýval v Turnově a v Praze, jednalo se o výměnu studentů uměleckých škol. Část studentů tenkrát jela do Petrohradu a část sem. Jemu se tady moc líbilo, odvezl si brožuru o turnovské škole a hodně si přál, aby jeho potomek studoval právě v České republice. Když se pak rozhodovalo, kde budu studovat, tak se tady mamka vypravila a přihlásila mě na přijímací řízení. Nikdy předtím nebyla v Evropské unii, ani neuměla jazyk, ale i přesto dokázala vyhledat Turnov a zařídit mi tam příjemný pobyt. 

Který obor jste si vybral jako první?
Šel jsem na rytce, protože i můj táta je rytec. Nejprve jsem vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou a Vyšší odbornou školu v Turnově. Ve čtvrtém ročníku mě škola nabídla, abych se zúčastnil sympozia na „VOŠce“ v Jablonci nad Nisou. Tam jsem viděl ty ateliéry, bavil se s učiteli, a tak mě napadlo studovat dál a rozvíjet se v oboru právě tam. Nastoupil jsem tedy ještě na jabloneckou Vyšší odbornou školu. Rodiče byli rádi, chtěli, abych ještě v Čechách zůstal a dál se zdokonaloval. V Turnově jsem studoval rytectví, v Jablonci byla hlavně ta medaile. 

Kolik titulů se vám už podařilo realizovat?
Tak první realizací byl hrad Rabí. Byla to klauzurní práce na Vyšší odborné škole a můj návrh si pak vybrala Česká mincovna. Další byl titul 40 krajánků, kde jsou zachyceny známé památky Libereckého kraje. Ve druháku jsem navrhl sérii medailí pro Pražskou mincovnu, byly to Svoboda, Rovnost a Bratrství. Zmínil bych také medaili s pohádkovým Rákosníčkem. Pak jsem vyhrál řadu soutěží, třeba na medaili 150. výročí obchodní akademie v Liberci, podle mého návrhu byla také realizovaná Jablonecká grešle. Tady se jednalo jen o kresebný návrh, sádru podle něho potom udělal můj učitel pan Oplištil. Velkým úspěchem pro mě byla realizace mince železobetonový most v Karviné-Darkově, která vzešla ze soutěže pro Českou národní banku.
 


Přehled dostupných ražeb nesoucích rukopis Asamata Baltaeva

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek zlate-mince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.