UPOZORNĚNÍ: Po dobu platnosti vládních omezení pohybu do 3.11. budeme objednané zboží pouze zasílat. Poštovné je zdarma. Osobní odběry ihned po ukončení omezení.
Mincovna

25 ÚNOR 1948

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 20. ÚNORA 2014

Komunistický převrat v únoru roku 1948 pohřbil naděje na pokračování demokratického politického systému v poválečném Československu. Šestašedesáté výročí této smutně proslulé události připomíná mimořádná ražba Pražské mincovny. Emise je pokračováním série, kterou mincovna vydává jako připomínku komunistické perzekuce. Po medailích s názvy 21. srpen 1968, 17. listopad 1989, Milada Horáková a Heliodor Píka přichází nový titul MEMENTO 25. ÚNORA 1948 – KOMUNISTICKÝ PUČ V ČESKOSLOVENSKU. Součástí emise je i exkluzivní medailon vyvedený pouze jako jediný exemplář.

Znát svoji historii

Události, které mění dějiny, mají tendenci se v různých podobách vracet. Je tedy prospěšné si je připomínat, neboť historie skrývá mnohá poučení i varování. Po titulu upomínajícím na tragický rok 1968, přináší Pražská mincovna odkaz na další smutný letopočet s osmičkou na konci. Mimořádná emise je tentokrát zaměřená na zlomové události v únoru 1948, kdy se moci v Československu uchopili Gottwaldovi komunisté. Pojmy jako třídní nenávist, likvidace svobodného podnikání nebo politické procesy dnes neodmyslitelně spojujeme právě s obdobím, které následovalo po osudném datu 25. února 1948. Připomeňme si tuto dějinnou událost medailonem, jehož motiv umělecky ztvárnila jablonecká výtvarnice Petra Lamačová- Čánská. Kompozice vtisknutá do ušlechtilých kovů hovoří za vše.


Lícní strana (averz)

Historické události připomínají v symbolické podobě obě strany medaile. Lícní strana na velkém listu deklaruje dějinné datum 25. únor 1948, přičemž list je nahoře a dole obepínán ostnatým drátem, jako symbolem útlaku, uzavřenosti a izolovanosti. Z čárky nad slovem únor pokračuje pěticípá hvězdička a komunistické symboly srpu a kladiva jsou položeny na číslici osm, která se v dějinách národa často objevuje při významných událostech.


Rubová strana (reverz)

Také rubové straně dominuje symbolický list papíru, na němž jsou uvedeny základní lidské hodnoty, které by stát měl garantovat - demokracie, svoboda, pravda, právo a důstojnost. List je však roztržen po celé délce a zasahuje do něho ostří srpu, který společně s kladivem kompozici dotváří a evokuje zásah komunistické moci proti všem uvedeným hodnotám. Medaile je tak mementem doby a připomíná zlomovou událost, která poznamenala životy několika generací obyvatel v Československu.


Ryzí zlatý unikát

Celé emisi vévodí medailon z ryzího zlata o průměru 37 milimetrů a hmotnosti jedné troyské unce (1 Oz = 31,1 g), který je vyveden ve stylu proof (špičková kvalita). „Jedná se o skutečný unikát, protože v tomto provedení vznikl jako jediný exemplář,“ potvrdil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.  Jedinečnosti této ražby odpovídá i cena, která činí bezmála sto šedesát tisíc korun. O rovných sto tisíc korun méně zájemce zaplatí za medailon stejných technických parametrů, ale v provedení standard. V této verzi mincovna vyrazila devět exemplářů.  

Ražby z další zlaté řady mají hmotnost poloviční ( ½ troyské unce) a jejich průměr činí 28 milimetrů. Pětadvacet medailonů proof doplňuje pouze jediný kus, tentokrát v provedení standard.


Symbolických 1948 ve stříbře

Ve dvou velikostech vznikají i medailony stříbrné. Provedení proof a standard ale doplňuje oblíbená verze s povrchem opatřeným patinou. Jak už se u Pražské mincovny stalo zvykem, symboliku nese také početní limit jednotlivých emisí. Každá ze tří stříbrných variant je proto omezena maximálním počtem 1948 kusů. Ražby z ryzího zlata a stříbra doplňují také medailony z mědi.


Pohled do historie

25. únor 1948 – den, kdy českoslovenští komunisté dovršili proces převzetí moci ve státě. Převrat znamenal opuštění demokratických tradic první republiky a nástup totalitní moci jedné strany. První stalinské období nového systému poznamenaly kádrové čistky a vykonstruované procesy, kterým padla za oběť řada politických odpůrců režimu i samotných komunistických funkcionářů. K opuštění tvrdé linie došlo až po smrti sovětského diktátora Stalina a jeho československého spojence Klementa Gottwalda.   

O převzetí moci v Československu usilovali Gottwaldovi komunisté reálně brzy po skončení druhé světové války. Obratně přitom dokázali využívat nálady v tehdejší společnosti: zklamání z chování západních spojenců v roce 1938 a zároveň euforie po osvobození země sovětskou armádou od nacistů. V prvních poválečných volbách zvítězili komunisté v Čechách i na Moravě, pouze na Slovensku skončili druzí za Demokratickou stranou.

Tlak vůči politickým konkurentům z Národní fronty komunisté stupňovali od roku 1947. Napětí vyvrcholilo odvoláním obvodních velitelů Národní bezpečnosti v Praze. Ty nahradili velitelé loajální KSČ. Na protest proti tomuto kroku podali ministři ostatních stran demisi, neboť doufali, že prezident Beneš jmenuje úřednickou vládu a dojde na předčasné volby. Tím však Gottwaldovi postup jen ulehčili.  Prezident po nátlaku komunistického vedení, představitelů dělnických hnutí i ozbrojených Lidových milicí ustoupil a 25. února oznámil, že demisi demokratických ministrů a Gottwaldovy návrhy přijímá. Brána k nástupu totalitní moci se otevřela dokořán. 25. únor byl až do roku 1989 v kalendáři uváděn jako Významný den Československé socialistické republiky.

www.prazska-mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2011-2020 Pražská mincovna a.s.