DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU
20. let Vídeňských Filharmoniků
Zlatou investiční minci Vídeňský Filharmonik ( Wiener Philharmoniker ) razí státní rakouská mincovna ve Vídni. Zakoupit ji můžete běžně ve čtyřech různých velikostech. Je proto dostupná opravdu pro každého.
Zlatou investiční minci Vídeňský Filharmonik ( Wiener Philharmoniker ) razí státní rakouská mincovna ve Vídni. Zakoupit ji můžete běžně ve čtyřech různých velikostech. Je proto dostupná opravdu pro každého.
Úspěšný příběh této zlaté mince započal v roce 1989. Již čtyřikrát, v letech 1992, 1995, 1996 a 2000 byla tato mince na koncertě zlatých investičních mincí jednoznačně světovou špičkou. Dnes je mince ražená ze zlata s nejvyšší ryzostí ( z 1000 dílů je 999.9 čisté zlato ! ) jedinou investiční mincí s nominální hodnotou eura a zlatou investiční mincí Evropy.
V letošním roce slaví Vídeňský Filharmonik své dvacáté narozeniny. K tomuto výročí bude vídeňská mincovna vydávat mimořádnou edici těchto oblíbených mincí.
Ta je mimořádná především svými rozměry. Každá mince vydaná v rámci této jubilejní ražby bude vážit rovných dvacet troyských uncí. To je přibližně 622 gramů.
Autorem výtvarného návrhu mince je Thomas Pesendorfer. Na licní straně mince jsou velké varhany v Zlatém sále vídeňského Musikvereinu, sídla Vídeňské filharmonie a text "REPUBLIK ÖSTERREICH 20 UNZE GOLD 999,9 2000 EURO" udávající hmotnost, ryzost a nominální hodnotu mince. Rub mince zdobí hudební nástroje Vídeňské filharmonie a text "WIENER PHILHARMONIKER".
Ražba mince bude zahájena 16.10.2009. Tento den bude i určující pro stanovení konečné ceny těchto mincí.
Zájemci si ji však mohou rezervovat již nyní na stránkách www.Zlate-Mince.cz. Náklad mincí je omezen na cca 6000 ks. Více jich vydáno nebude. Na řadu sběratelů se proto vůbec nedostane.
Tato skutečnost je o to zajímavější že vídeňská mincovna je známá pro svůj konzervativní přístup k emisi mincí a tak je jisté že tato výjimečná ražba mincí se nadlouho nebude opakovat. "Velcí" Filharmonici proto zůstanou výjimečnými exempláři ve sbírkách numismatiků i v portfoliu investorů.
Operace Bernhard
Padělky britských liber
Padělání platidel patří k nejúčinnějším způsobům vedoucím k oslabení nepřítele, a snad i proto se s ním v mnoha válečných konfliktech setkáváme tak často. Akcí, která v novodobé historii nemá obdoby, je bezpochyby operace Bernhard, pomocí které se za 2. světové války snažilo nacistické Německo rozvrátit britskou měnu.
S plánem na oslabení britského hospodářství výrobou a šířením falešných liber přišel v prosinci 1939 SS Strurmbannführer Andreas Naujocks, který jej přednesl svému nadřízenému Reinhardu Heydrichovi. V Heydrichově pojetí se poté začíná rodit plán, který v následujících letech vejde do světového povědomí jako operace Bernhard, největší padělatelská operace novodobé historie. Pod Naujocksovým vedením se po schválení nejvyšším vedením vytváří pracovní skupina, která se dále zabývá technickým zabezpečením celé akce pod krycím názvem operace Andreas.
Sachsenhausen
Původně se jako sídlo padělatelské dílny zvažoval Berlín. Hrozilo však reálné nebezpečí, že by zaměstnanci mohli informace vynést spojencům. Bylo tak rozhodnuto, že se tiskárna umístí v jednom z koncentračních táborů. Na seznamu uvažovaných lokalit se ocitly tábory v Osvětimi, Ravensbrücku, Buchenwaldu a Sachsenhausenu. Vybrán byl posledně jmenovaný a to především díky výhodné poloze nedaleko Berlína.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2015.